Dar Odaları Giyinme Odası Olarak Tasarlamak

Giyimine çok önem veren bazı bayanlar, evlerinde bulunan dar odaları giyinme odası olarak tasarlayabilmektedir. Bizde bugün dar odaları giyinme odası olarak tasarlamak konusunu ele almak istedik. Bu şekilde evlerde odalar hazırlanırken, mekanın şeklinin nasıl olduğu göz önünde bulundurulmalıdır. Oda dar, uzun, dikdörtgen gibi değişik şekillerde olabilir. Mekanın uygun şekilde tam performansla kullanılmasına imkan sağlayabilmek açısından, dolapların L şeklinde mi, U şeklinde mi koyulabileceğine karar vermek açısından yer ayrıntılı incelenmeye alınmalıdır. Bu ayrıntılı inceleme sonrasında, gerekli görünürse, bozuk şekilli odalar için bile alüminyum sistemli raf ve çekmeceler oluşturulabilmektedir.

Örneğin dar bir odada, tek tarafa bir dolap yapılarak, asansör askılar, hareketli raf ve çekmeceler kullanılarak, kullanan kişiye rahat bir geçiş yeri ayrılabilmesi mümkün kılınabilecektir. Yer olarak müsait bir durum söz konusuysa, karşılıklı iki dolapta mümkün olunabilecektir. Fakat L şeklinde dolapları tavsiye etmiyoruz.

Bayanların kıyafet sayısı erkeklere oranla daha fazla olması sebebiyle, özellikle bayanların kullandığı dolaplarda askılarda ve çekmecelere yoğunluk verilerek, raf sayısının azaltılması gerektiğini söyleyebiliriz. Bu şekilde dolapta kıyafetler daha düzenli şekilde derlenebilecektir. Askıların şekline karar verirken ise, bayanın abiye elbisemi, yoksa spor kıyafet ağırlıklımı giyindiğine bakmak gerekir. Abiye kıyafetleri çoğunluktaysa uzun askı alanları, spor kıyafetler ağırlıkta ise, kısa askı alanları bulundurulması uygun olacaktır.

Ayakkabı alanları için çok sık kullanılanlar raflara, daha seyrek kullanılanlar içinse kutulu bir şekilde yüklüklere şeklinde değerlendirilebilir.

Post Comment