Ev Dekorasyonunda Loft Stil

ev-dekorasyonunda-loft-stil-2Ev dekorasyonunda stilleri incelediğimiz zaman, eklektik stil, romantik stil, klasik stil, modern stil, denizci stil gibi bir çok stille karşılaşıyoruz. Bunlardan bir tanesi de ev dekorasyonunda loft stil‘dir. Loft stil 1980’lerden bu yana oldukça popüler bir stil haline gelmiştir. Loft stil, eski, boşaltılmış sanayi alanlarındaki binaların konut şekline dönüştürülmüş şekilleridir. 1960’larda New York’da sanayi binalarının ulaşım sıkıntısı ve daha geniş yerlere doğan ihtiyaçla boşaltılması sonucunda, bu binalara ressamlar hem ev hem de galeri şeklinde kullanmaya başlamışlar ve zaman içerisinde bu bir stil haline dönüşmüştür. Bu stil başlarda, genellikle ressamların tercih ettiği bir yerleşim şekli olarak meydana gelse de zamanla oldukça yayılmıştır.ev-dekorasyonunda-loft-stil-3

Bu stildeki konutlar ilk zamanlar ucuz bütçeyle alınabilen yerlerken, zamanla popüler hale gelmesiyle birlikte pahalı bütçelere satılmaya başlamışlardır. Binalara artan talebin sonucunda, yeni yapılan binalarda da loft stili benimsendiği gözlenmektedir. Modern tarzdaki bu binalarda, yüksek tavanlar, yerlerde betonlar, duvarlarda tuğlalar, büyük pencereler loft sitilinde kullanılmaya başlanmıştır.

Ev dekorasyonunda loft stil ve genel özellikleri:

  1. Bu mekanlar, sanayi binaları olması dolayısıyla, depo hatta fabrika şeklinde bir görüntüye sahiptirler.
  2. Mekanda genellikle tuğlalar ve betonlar çoğunlukta kullanılmaktadır.
  3. Mekanda yüksek tavanlar mevcuttur. Ara duvarların azlığı dikkat çekmektedir. Yerleşim yeri geniş bir şekilde yayılmıştır.
  4. Pencereler dökme demirden yapılmıştır ve camlar büyüktür.
  5. Yangın söndürme alanları ve havalandırma kısımları orta yerde kalacak şekilde bırakılmıştır.
  6. Mekanda aydınlatma gereci olarak genellikle, ayaklı aydınlatmalar ve metalik sarkan lambalar kullanılmaktadır.
  7. Mobilya olarak, büyük boyutlu parçalar tercih edilir ve geniş raflarla, kitaplıklar derlenerek dekorasyon oluşturulur.
  8. Aksesuar olarak tercihler, büyük tablolar ve heykellerdir.ev-dekorasynunda-loft-stil-4

Bir önceki yazımız; Ev Dekorasyonunda Dantel Perde Modelleri

Post Comment