Ev Dekorasyonunda Retro Stil

retro living room, living roomEv dekorasyonunuzun bütününe baktığınızda, içine sinmesi, evinizde geçireceğiniz saatlerinizde huzuru yaşatması ve misafirlerinizi gönül rahatlığıyla ağırlamanızda gururunuz olabilmesine imkan sağlanabilmesi açısından dekorasyon konusuna çok dikkat edilmelidir. Dekorasyon yapılırken kullanacağınız mobilyalar ve aksesuar seçimlerinizde mekanın genişliği ve aldığı ışık gibi ayrıntılar çok önem arz etmektedir. Bu ayrıntıların ışığında dekorasyon şekillenmeye başlar ve zevkinizin de doğrultusunda sonuca ulaşılır. Ev dekorasyonunda kullanılan bir çok çeşit bulunmaktadır. Bu çeşitlerden bazıları, country, loft, iskandinav, romantik, modern, klasik, denizci, tropik ve retro olarak sıralanabilir. Bizde bugün sizler için, ev dekorasyonunda retro stil nedir, bunu açıklamak istiyoruz.

Ev dekorasyonunda retro stil, geçmişte popüler olan mobilyaların ve dekorasyon trendlerinin bugünkü dekorasyonunuza uyarlanarak, tekrar kullanılmasıdır. 1950’lerden, 1980’lere kadar olan dönemi kapsayan retro stilde, dönemler, 50’ler, 60’lar, 70’ler, 80’ler şeklinde ayrılmaktadır. Sizde, bu dönemleri anlatan filmlerden, dizilerden ve nostaljiden hoşlanan kişilerdenseniz retro stil tamda size göre diyebiliriz. Günümüzde de oldukça seyredilen kuşakları anlatan dizilerdeki popüler eşyalar dilerseniz sizin evinizde de günümüzün çizgileriyle birleştirilerek yansıtılabilir.

ev-dekorasyonunda-retro-sitil-renkidekorasyon.com

Retro stilin özelliklerini incelediğimizde, vurgulu ve iddialı görünümler dikkatimizi çekmektedir. Bu stilde sıradanlıktan bahsetmek yanlış bir ifade olacaktır. Baskın aksesuarlar stilin merkezini oluşturmaktadır. Stilde kullanılan genel renkler, koyu ahşap, siyah, hardal sarısı, pembe, turuncu, mor, nane yeşili ve kırmızı şeklinde sıralanabilir. Duvarlara baktığımızda daha ziyade iri desenli duvar kağıtları dikkatimizi çekmektedir. Mobilyalar ise, o dönemin modernizasyonunu anlatacak şekilde tasarlanmış, özel seçilmiş mobilyalardır. Mobilyalarda sıklıkla, plastik, krom ve formika kullanılmıştır. Retro stildeki aksesuarları incelediğimizde, döneme ait telefon, duvar saati veya mutfak gereçleri gibi bazı parçaların olduğunu görüyoruz. Işıklandırma için ise, o döneme ait avizeler ve ayaklı abajurlar kullanılmıştır. Dönemde giysilerde olduğu gibi, dekorasyon ürünleri de oldukça renkli ve vurgulayıcıdır. Yalnız retro stili, evinde tatbik etmek isteyen kişinin, arzu ettiği dönemi güzelce araştırması ve kullanacağı parçaları iyi bir şekilde tahlil ederek seçmesi, seçtiği parça ve dekorasyon ürünlerini de evine doğru uygulaması gerekmektedir. Fakat, harcanan emek sonucunda gayet şık ve dikkat çekici, farklı bir dekorasyona kavuşmak mümkün olacaktır.

 

One thought on “Ev Dekorasyonunda Retro Stil

  1. nerde o eski mekanlar · Edit

    retro stilde dekore edilmiş mekanlar çok hoşuma gidiyor ancak kıvamı çok önemli ufak ama yanlış bir dokunuşla zaman geçirilmesi zor mekanlara dönüşüyor.. Ev dekorasyonunda retro stili uygulamakla ilgili konunuzda belirttiğiniz hususlar gerçekten de önemli..

    Reply

Post Comment