Ev Dekorasyonunda Şark Köşesi

Bugün yüzyıllardır süre gelen kültürümüzün bir parçası olan şark köşesini paylaşacağız sizlerle.Şark köşesi Anadolu’yu yansıtan bir dekorasyon çeşitidir.Dekorasyondaki çizgiler ve renkler kültürümüzü yansıtır.

Şark köşesi altı ahşap, üstü kilim, şilte, minder ve yastıklardan oluşan duvardan duvara L veya U şeklindeki oturma gruplarıdır.Yüksekliği zevke göre ayarlanabilir(ayrıca yöreden yöreye değişebilir).

Şark köşesi Anadolu’da salonlarda, sohbet odalarında, toplantı odalarında, dinlenme odalarında kullanılırdı.Günümüzde kültürel atmosferimizi yansıtması için genelde cafe ve restoranlarda kullanılıyor.Ayrıca isteğe göre kendinizi huzurlu hissettirebilecek her yerde kullanabilirsiniz.Odanızın bir köşesini, çatı katınızı bu şekilde değerlendirebilirsiniz.

Şark köşesi yapmanız için gerekli listeyi sizlere sıralayacağız:

-Ahşap zemin

-Minder, döşek

-Kilim

-Yastık

-Orta sehpa

-Bakır ibrik, bakır semaver, bakır sini

Ahşap zeminimizin üzerine(duruma göre değişebilir eğer yapacak durumda değilsek halıflex zemin hazırlayabiliriz) istediğimiz boyuta göre kilimimizi sereriz.Duvardan duvara zevke göre L veya U şeklinde döşeklerimizi(minder) yerleştiririz ve şark köşesi için olan yastıklarımızı üzerilerine dizeriz.Olmazsa olmazlardan şark köşesinin ruhunu yansıtan orta sehpayı ortaya yerleştirip üzerine bakır siniyi, ibriği ve semaveri koyarız.İsteğe göre bakır veya gümüş fincan takımı da olabilir.Çünkü dostlarınızla şark köşesinde sohbet eşliğinde acı kahve içmenin keyfi başkadır.Duvara kilim asmak da şark köşesinin ruhunu yansıtır.

Orijinal şark köşelerinde kullanılan ahşaplar sedirden yapılır, yastıklar ve minderlerin içi sazlıktan doldurulurdu fakat günümüzde şark köşesi dekorasyonu için minderler ve yastıkları doldurmak için sert süngerde bulunuyor.Şark köşesi dekorasyonu için faaliyet sağlayan birçok mobilyacı ve dekorasyoncu bulmak zor değildir.İnternet üzerinden de bunun hizmetini sağlayan siteler oldukça fazla.

Şark köşenizi kurdunuz.Artık arkadaşlarınızı toplayıp çiğ köfte partisi yapmak için hazırsınız.

Bir önceki yazımız Mutfağınızda Mermer Dekorasyonu yazımızı okuyabilirsiniz.

2 thoughts on “Ev Dekorasyonunda Şark Köşesi

  1. Şark Köşesi tarihimizi yansıtan en önemli simgelerden biri. Yazı güzel olmuş emeği geçenlerin ellerine sağlım 🙂

    Reply
  2. Merhaba gurban, şark köşesinin tadı gerçekten bir başka ancak dediğiniz gibi yüzyıllardır süre gelen kültürümüzün unutulmaya yüz tutmuş köşelerinde kaldı artık… Yeni taşınacağım eve konuda anlattığınız gibi modern bir şark köşesi yapacağım, yaparsam fotoğrafını size yollarım 😉

    Reply

Post Comment