Hangi Oda Hangi Renge Boyanmalı

Ev dekorasyonu dediğimiz zaman aklımıza önce zevklerimiz gelmektedir. Halbuki ev dekorasyonunda başka bir çok konu önem arz etmektedir. Sağlığımızı olumlu yönde etkilemesi, dayanıklı olması, gözümüzü yormaması bunlardan bazılarıdır. Örneğin, renklerin ruh halimizi direk olarak etkilediğiniz biliyor musunuz? Böyle düşündüğümüz zaman ev içerisindeki her odanın ayrı ayrı planlanması gerekliliği doğmaktadır. Renk seçimi de bunlardan bir tanesidir. Hangi oda hangi renge boyanmalı, gelin birlikte inceleyelim.

Sarı: Sarı rengini daha ziyade oturma odaları ve mutfaklarda kullanmanızı öneriyoruz. Sarı rengi mutluluğun rengidir. Enerjinizi yükselttiği gibi, ruh halinize de iyi gelir. Başta da belirttiğimiz gibi oturma odaları ve mutfaklarda tercih edilmesi önerilen bu rengi, çocuk odaları için tavsiye etmiyoruz. Gözün dikkati toplamasını zorlaştıran bir renk olması sebebiyle, çocuğunuzda dikkat eksikliği yapabilir.

Yeşil: Yeşil rengi düşünülenin aksi olarak seksi bir renktir. Yatak odalarında tercih edildiği zaman, çiftlerin cinsel hayatlarını olumlu yönde etkileyecektir. Bunun yanı sıra huzurda veren renklerden biridir. Fakat enerji harcanması gerektiren mekanlarda kullanılmamalıdır. Örneğin spor yaptığınız odalarda pek önerilmemektedir.

Kırmızı: Kırmızı başarıyı, üretkenliği anlatmaktadır. Bu sebeple çalışma odalarında kırmızı tavsiye edilir. Yatak odalarında kullanılması ise, rahat bir uyku uyunmasına engel olabilir.

Mavi: Mavi rengi, dinlenme ve huzuru ifade etmektedir. Gevşemenize yardımcı olur, aynı zamanda sakinleştirir. Bu sebeple, yatak odaları ve banyolarınızda bu rengi kullanabilirsiniz. Ofislerde kullanılması ise önerilmez. Çalışma performansınızı düşürecektir.

Mor: Mor rengi yaratıcılık rengidir diyebiliriz. Bu nedenle de oyun odaları, mutfaklar, el işi odaları mor renk olarak tercih edilebilir. Fakat çocuğunuzun uyuduğu odalarda kullanılması pek önerilmemektedir. Bu durum onların uyku durumunu etkileyebilecektir.

Turuncu: Turuncu renk, heyecan ve enerjiyi anlatmaktadır. Sizi harekete geçiren bir özelliği bulunmaktadır. Bu yüzden spor yaptığınız köşelerinizi turuncu yapabilirsiniz. Yalnız dinlenme köşelerinizde bu renge yer vermeyin.

Ayrıca Bu yazılarımıza da bakmayın unutmayın;

Ev Dekorasyonunda Yeşil Rengi

Ev Dekorasyonunda Kırmızı Rengi

Ev Dekorasyonunda Mavi Rengi

Ev Dekorasyonunda Turuncu Rengi

Post Comment