Yatak Odası Dekorasyonu

Yatak odaları kişiler için oldukça önem arz eden uykularını uyuyarak dinlendikleri ve üzerlerini değiştirdikleri, evin önem verilmesi gereken mekanlarındandır. Bu sebepten ötürü, yatak odası dekorasyonu oluştururken dinlendirici tarza önem verilmesi faydalı olacaktır. Evin genel dekorasyonundan farklı olarak, yatak odalarında kişinin zevki daha ön plana çıkmaktadır. Kendilerine özel olan bu alanları, ruhlarını ve zevklerini yansıtacak şekilde dekore etmeleri mekanda daha huzurlu vakit geçirmelerine de yardımcı olacaktır.

Yatak odanızın dekorasyon zamanının geldiğini düşünüyorsanız, yapmanız gereken odada hoşunuza giden ve gitmeyen şeyleri gözden geçirmektir. Örneğin dolabınızın kapakları mekanın darlığından dolayı tam olarak açılamıyorsa, dolabınızın modeli ve yeri konusunda değişiklikler yapmanızın zamanı gelmiş demektir.

Yatak odası dekorasyonu yaparken, dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli unsur, odada yatağınızın haricinde nelerin bulunması istediğinizin belirlenmesidir. Örneğin, odanızda televizyon izlemek istiyorsanız bir televizyon gerekecektir. Yada bir oturma köşesi arzu ediyorsanız, dekorasyonunuza uygun, iki tekli koltuk ve bir adet sehpayla bu yapılabilir.

Mekanınızda mobilyalarınız odanızın genişliğine göre büyük kalıyorsa ve sıkışıklık yaratıyorsa, ortamın genişliğine uygun modern hafif ve az yer kaplayan, yeni mobilyalara ihtiyacınız var demektir. Odanızda renk seçimi yaparken de, başta bahsettiğimiz gibi öncelikli olarak kişisel tercihlerinizi göz önünde bulundurmanız önemlidir. Bunun haricinde renk seçiminde dikkat edilmesi gereken konular, evin genel tarzına ve mobilyalara uygun renkler tarzındadır.

Dekorasyonunuzda romantik bir hava yaratmayı hedefliyorsanız seçiminiz sıcak renkler olmalıdır. Zarif bir şıklıkla sakinleştirici bir ortam arzuluyor iseniz, soğuk renkleri tercih etmeniz gerekmektedir. Renklerin birbirine uyumu önem verilmesi gereken bir diğer husustur. Ayrıca koyu renkler kullanılmamasında da fayda vardır. Mavi, yeşil, pembe, mor tonları önerebileceğimiz yatak odası dekorasyonu renkleri arasındadır.

Yatak odanızın tasarımını yaparken, başka örneklere göz gezdirerek kafanızda bir şekil oluşturmanızda fayda vardır. Bu örneklerden yola çıkarak, yatak odanızın bütünü hakkında bir fikir sahibi olmanızda kolaylaşacaktır. Örneğin, yatak başınızı bir dergiden beğenirken, diğer bir ürün katalogundan uygun perde modelinize karar vermeniz mümkün olabilecektir. Bu şekilde davranmanız, fikirlerinizi netleştirerek, alışverişinizi kolaylaştıracaktır.

Post Comment